Co - Kobalt (cobaltum) dodatek stopowy - stal narzędziowa, stopy specjalne

Rozpuszczalność kobaltu w żelazie α wynosi do 75% natomiast w żelazie γ podobnie jak nikiel i mangan jest nieograniczona. Kobalt jest jedynym dodatkiem stopowym który zwiększa krytyczną szybkość chłodzenia stali i przyspiesza przemianę perlityczną - zmniejsza hartowność. Ponieważ kobalt ma niekorzystny wpływ na hartowność, posiada mniejszy od innych pierwiastków wpływ na utwardzenie, ma skłonność do grafityzacji a do tego jest bardzo drogim składnikiem, dlatego nie znalazł on zastosowania jako dodatek stopowy w stalach stopowych konstrukcyjnych.

Duże znaczenie techniczne mają stopy kobaltu o specjalnych własnościach fizycznych, jest jedynym pierwiastkiem zwiększa indukcję nasycenia żelaza. Szeroko stosowane są stopy kobaltu o bardzo dużej indukcja nasycenia magnetycznego, stałej przenikalności magnetycznej, stopy magnetycznie twarde przeznaczone na magnesy trwałe w których składzie poza kobaltem są również aluminium, nikiel, chrom, molibden, wolfram. W przemyśle produkującym lampy elektronowe, są stosowane stopy kobaltu które mają podobną rozszerzalność cieplną do szkła.


Obecność tego pierwiastka w stali polepsza jej trwałość i twardość przy wyższych temperaturach, zmniejsza spadek twardości austenitu i ferrytu pod wpływem wzrostu temperatury, dlatego używany jest jako dodatek do niektórych gatunków stali szybkotnących, niektórych gatunków stali narzędziowych do pracy na gorąco, jest również składnikiem stopów żarowytrzymałych, oraz stali i stopów specjalnych o szczególnych własnościach magnetycznych.

 

 

 

 

Hey.lt - Nemokamas lankytoju skaitliukas stal wielkopolska 62-600 Kolo Torunska 10 stal nierdzewna torun, poznan, bydgoszcz
rury bezszwowe zaroodporne i specjalne importowane